Generals News · Track Update: SHILOH STATE CHAMPIONS!!!! Girls 6th Place Finish!!!


Congratulations are in order for the Track and Field Program!!! This years team endured numerous challenges and persevered through ultimately winning the 7A Boys State TEAM Championship as well as the Girls finishing in 6th Place (both teams consistently placing in the top 8 teams in the state the last few years). There were many highlights from the meet listed below as well as the Gwinnett Daily Post highlights of the Boys Team and Shiloh’s own shining star Jazmine Hobson (also up for Gwinnett Athlete of the week – please vote multiple times and share/ link below) winning 100m and 200m double and #7 time nationally breaking the Gwinnett All time record with 11.48s.

I want to say a big thank you to my coaching staff as we would not be here without their tireless sacrifices, investments and dedication to the program. Thank you to our supportive Athletic Director, Principal, teachers, administrators, parents and countless others who supported the team this year in their own way.

I have listed some major highlights of the meet this weekend including Jazmine Hobson (Defending her 100m State Championship and clinching the illustrious double by winning her first 200m State title as well) also the Boys 4×400 team (Paryce Taylor, Elijah Berry, Jaden Barker, Omar Simpson) running 3:13.28 (#5 Georgia ALL-Time, #1 Gwinnett County All-Time, Shattering the School Record and #5 Nationally)

VOTE Jazmine Hobson for Gwinnett Athlete of the Week (please share and vote multiple times):
Jazmine Hobson

Gwinnett Boys State Highlight:
Boys State Highlights

Hobson Feature Article:
Hobson

Boys (7A State Championship Team)
Isaac Dowling Shot Put (3rd)(School Record)
Discus (5th)(School Record)
4×100 (2nd)
Jaden Barker Triple Jump (16th)
4×400 (1st) State Champion/School Record
Dakota Thomas 110h (4th)
4×100 (2nd)
Elijah Berry 400 (3rd)
800 (1st) – State Champion
4×400 (1st) – State Champion/School Record
Omar Simpson 200 (3rd)
400 (2nd)
4×100 (2nd)
4×400 (1st) – State Champion/School Record
Paryce Taylor 200 (6th)
4×100 (2nd)
4×400 – State Champion/School Record
Patrez Thomas 300h (9th)
4×400 B (11th)
Christion Barker 300h (10th)
4×400 B (11th)
Anthony Sheppard 4×400 B (11th)
Joshua Scott 4×400 B (11th)
Demarian Murray 800 (14th)
Navar Robinson 4×400
Mikai Curenton 4×400
Myles Lewis 4×100
4×400
Highlights 7A Boys State Champions / Girls 7A 6th Place Team

Boys 4×400 team running 3:13.28 (Shiloh School Record)
#5 Georgia All-Time

#1 Gwinnett County All-Time

National Rankings
Boys 4×400 #5 Nationally

Girls (6th Place Team Finish
Jazmine Hobson 100 (1st State Champion)
200 (1st State Champion)
4×100 (7th)
4×400 (11th)
Sarah McDuffie Triple Jump (11th)
Lashae Brewton 4×100 (7th)
4×400 (11th)
Aniah Wright 100h (14th)
300h (10th)
4×100 (7th)
4×400 (11th)
Ebony Moore Discus
Miniya Miller Shot Put (8th)
Discus (4th)
Erica O’Neal 4×100 (7th)
4×400 (11th)
Highlights Girls 6th Place Team Finish
Jazmine Hobson 100m School Record
#7 Nationally